معرفی چند نکته اساسی در ایمپلنت دندان جلو

۶۰۵ بازديد

آنچه در مورد دندانپزشکی باید بدانید

جراحی دندان عقل نهفته؛ عوارض، هزینه و مراقبت بعد از جراحی آن دندان های عقل همیشه برای اشخاص دردسر ساز بوده اند و مشکلات زیادی را در ساختار دندان های ایجاد کرده اند. چهار دندان عقل در دهان وجود دارد که گاهی نمایان است و در بسیاری از مواقع نمی توان آنها را مشاهده کرد زیرا نهفته هستند و در زیر لثه قرار دارند. بافت دندان عقل نهفته به گونه ای است که همیشه زیر لثه قرار می گیرد و هیچوقت خود را نشان نمی دهد. در ادامه این مقاله ار بخش دندانپزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره دندان عقل نیمه نهفته و عوارض جراحی آن پرداخته و با آن آشنا می شویم. دندان عقل نهفته نیازی به کشیدن دارد؟ دندان عقل را می توان با یک جراحی ساده بیرون آورد اما زمانی که نام دندان عقل نهفته به میان بیاید همه چیز عوض می شود. فرایندی که برای بیرون آوردن دندان عقل نهفته طی می شود کمی طولانی تر است و از یک جراحی ساده رده بالا تری دارد. دندان عقل نهفته را نمی توان در میان دندان های خود نگه داشت. زیرا می تواند یک فشار به دیگر دندان ها وارد کند و علاوه بر بافت، فرم آنها را هم تغییر دهد که این می تواند صدمه های زیادی به باقی دندان ها وارد کند و به همین دلیل است که دندان عقل خطرناک است و در صورت مشاهده باید حتما کشیده شود.
ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو چگونه انجام می شود؟

به دلیل حساس بودن قسمت جلویی دهان و لثه ها ایمپلنت دندان های جلویی بسیار حساس و دشوار است. برای این کار که با جراحی باز انجام می شود، دندانپزشک، شکافی در قسمت آرواره ایجاد می کند و پیچ ایمپلنت در آن قرار می گیرد و با استخوان آرواره ادغام می شود. این ایمپلنت که بسیار محکم در آرواره قرار گرفته همان ریشه برای تاج دندان شما تلقی می شود.
سپس روکش یا تاج ساخته شده روی این ایمپلنت دندان جلو قرار گرفته و به خوبی جای دندان از دست رفته را پر می کند.

ایمپلنت دندان های جلویی برای همه امکان پذیر است؟

همانطور که بالاتر هم گفتیم در ایمپلنت دندان های جلویی، ایمپلنت درون استخوان آرواره ی قرار می گیرد پس لازم است که استخوان کافی در فک شما وجود داشته باشد و استخوان ها تحمل نگهداری ایمپلنت را داشته باشند تا منجر به شکستن ایمپلنت دندان نشود. همینطور فکی قوی لازم است تا بتواند از ایمپلنت دندان در زمان های جویدن غذا و صحبت کردن و انجام کار های روزمره محافظت و حمایت کند.
با این حال اگر شما فک و استخوان های قوی ندارید، نگران نباشید. علم پزشکی برای این مشکل هم چاره ای دارد. پیوند استخوان!
با استفاده از روش های تقویت استخوان که یکی از آن ها پیوند استخوان است می توانید زمینه ی لازم را برای کاشت ایمپلنت دندان را فراهم کنید.
علاوه بر این، بیماری هایی مثل سرطان، دیابت، مصرف الکل و سیگار و یا بیماری های غیرطبیعی پریودنتال می توانند روی ایمپلنت دندان جلو تاثیر بگذارند پس اگر دچار چنین بیماری هایی هستید باید حتما قبل از ایمپلنت دندان های جلو با پزشک خود مشورت کنید.
تغییر چهره به وسیله جراحی فک و جراحی اصلاحی فک در بیماران با مشکل جلو بودن فک پایین غالبا طیف گسترده ای را در بر می گیرد.
جراحی ارتوگناتیک برای اصلاح مشکلات عملکردی است که توسط یک جراح فک و صورت و به منظور برطرف کردن بی نظمی آرواره ها و دندان ها و بی نظمی اسکلتی انجام می گیرد.
از این رو بیماران می توانند علاوه بر تغییر چهره به وسیله جراحی فک شاهد بهبود در عملکرد ، صحبت کردن ، جویدن و حتی راحتی در تنفس نیز باشند.
برای انجام تغییر چهره به وسیله جراحی فک و جراحی ارتوگناتیک معاینه داخلی دهان کاملا ضروری است دراین جراحی موقعیت دندان ها باید به طور کامل در نظر گرفته شود .
برخی بیماران علاقه مندند که جراحی ارتوگناتیک فک را در درجه اول به منظور تغییر در چهره خود انجام دهند.
برخی دیگر ممکن است به دنبال تغییر در بایت باشند.
صرف نظر از هدفی که بیماران به منظور آن جراحی ارتوگناتیک را انجام می دهند هردو ویژگی یعنی انسداد دندان ها و زیبایی صورت باید با هم در یک طرح و برنامه درمانی گنجانده شوند.
چیزی که از طریق عمل جراحی به دنبال رسیدن به آن هستیم مقایسه خط وسط دندان یعنی خط بین سمت چپ و راست نسبت به خط وسط صورت است.
اگر آنها هم تراز نیستند درمان برای اصلاح آنها از طریق ارتودنسی یا جراحی باید صورت گیرد.
در این گونه مواقع عمل جراحی برای برطرف کردن انحراف اهمیت بیشتری دارد.
دراغلب بیماران عدم تقارن در یکی از دو فک مشاهده شده است.

فک طبیعی چه فکی است؟

در حالتی که فک سالم باشد، دندان آسیای فک بالا و فک پایین به صورت مناسب در هم فرو می روند.
دندان های جلویی بالا، روی دندان های جلویی فک پایین قرار می گیرند. به گونه ای که دندان فک بالا حدود یک تا دو میلی متر از دندان های فک پایین جلوتر است.

چه کسانی به جراحی فک نیاز دارند؟

جراحی فک و ارتوگانتیک به منظور اصلاح نامرتبی فک و دندان ها که با درمان ارتودنسی قابل درمان نمی باشد، انجام می شود. مشکلات نامرتبی فک و دندان می توانند ژنتیکی، مادرزادی یا تکاملی باشند، بنابراین یا در بدو تولد وجود دارند و یا در حین رشد فرد ایجاد می شوند. آسیب فک و مفاصل فک و نیز پاتولوژی (یعنی مراکز رشد غیرعادی، تومورها و غیره) نیز می توانند باعث بدشکلی های فک و دندان در هر سنی شوند. علائمی که ممکن است یک فرد مبتلا به ناهنجاری فک و دندان داشته باشد عبارتند از:
 • رشد بیشتر یا کمتر از حد طبیعی در هر دو فک
 • عدم تقارن صورت
 • عدم قرارگیری دندان ها روی یکدیگر
 • ناتوانی در خوردن و جویدن بطور صحیح
 • مشکلات راه هوایی بخصوص برای تنفس
 • مشکلات گفتاری ناشی از ناهنجاری
 • اپن بایت که در آن دندان هایی جلویی یا عقبی هنگام تماس دندان های دیگر روی هم قرار نمی گیرند.
 • درد در عضلات یا مفاصل فک

شکاف کام و شکاف لب در نوزاد

پارگی یا بسته نشدن لب چنین را لب شکری و شکاف سقف دهان را شکاف کام می گویند. این موارد روی زیبایی فرد تأثیر دارد و در صورت برطرف نشدن می تواند باعث ایجاد برخی مشکلات روحی در آینده شود. شکاف لب و کام معمولاً در هنگام تولد بلافاصله تشخیص داده می شود. شکاف کام مانند شکاف لب روی ظاهر تأثیر نمی گذارد اما شایع ترین شکاف فقط در عضلات کام رخ می دهد که در پشت دهان قرار دارد. این نوع شکاف اغلب در هنگام تولد قابل تشخیص نیست و ممکن است تا زمانی که این علائم ایجاد نشود قابل تشخیص نباشد.

دلایل ایجاد شکاف کام و شکاف لب

شکاف های لب و کام زمانی به وجود می آید که بافت هایی در صورت و دهان کودک به درستی به هم جوش نمی خورند. بافت هایی که لب و کام را تشکیل می دهند معمولاً در ماه های دوم و سوم بارداری به هم جوش می خورند اما در نوزادانی که دارای شکاف لب و کام هستند هرگز به هم جوش نمی خورد و یا فقط به صورت جزئی اتفاق می افتد اما محققان معتقدند عوامل محیطی، ژنتیکی و وراثتی می توانند در بروز این مشکل مؤثر باشند. کمبود فولیک اسید در مادران باردار، مصرف بعضی از داروها، مصرف سیگار و دخانیات، الکل، برخی از بیمار ی ها ی دوران بارداری، سن بالای پدر و وجود استرس در دوران بارداری از عوامل ایجاد شکاف کام هستند، ولی به طورکلی علت قطعی این عارضه هنوز کشف نشده و ناشناخته است.
براکت دیمون دستگاهی در ارتودنسی است که در سالهای اخیر بسیار شایع شده است. پیشرفت صنعت و تکنولوژی در سالهای اخیر جای خود را در علوم پزشکی باز کرده است. ترکیب مهندسی پزشکی با توسعه علم دندانپزشکی باعث شده است که تکنیک های جدیدی برای درمان سریعتر و راحت تر به وجود بیاید. براکت های دیمون را از آن جهت که در دهان ثابت می شوند، می توان نوعی از دستگاه ارتودنسی ثابت به حساب آورد. تفاوت آنها با ارتودنسی ثابت تنها مکانیسم جدیدی است که امکان حذف حلقه های لاستیکی را می دهد. بنابراین براکت دیمون علاوه بر تفاوت عملکردی، تفاوت ظاهری محسوسی نیز با براکت ثابت دارد.
براکت دیمون نوعی از براکت است که با سیستم سلف لیگیت کار می کند. این نوع براکت که از جنس فلز است، همانند براکت های معمولی به کار می رود. تنها تفاوت آن این است که به جای تنظیم و سفت کردن سیم ها توسط پزشک و در جلسات معاینه، با مکانیسمی لغزشی کار می کند. در این مکانیستم براکت و سیم به هم وصل می شوند و با جابه جایی دندان ها خود به خود دوباره تنظیم شده و حرکت می کنند. این سیستم نسبتا جدید باعث می شود که استفاده از دستگاه ارتودنسی دیمون راحت تر بوده، نیاز به معاینات کمتر شده و نتیجه بهتری در زمان کوتاهتر حاصل شود. همچنین براکت های ارتودنسی دیمون کوچکتر از براکت ها معمولی هستند و به همین دلیل ظاهر خوشایند تری دارند.
شکاف کام

درمان با براکت دیمون چگونه است؟

براکت چیست؟ از براکت ارتودنسی دیمون مانند دیگر براکت ها برای جابه جا کردن دندان به جایگاه بهتر استفاده می شود، اما این نوع از براکت از شیوه متفاوتی برای این کار استفاده می کند. براکت های دیمون توسط سیمی به هم وصل می شوند که نگین های براکت را بدون اینکه فشار اضافی به وجود بیاورد به هم متصل می کند. دستگاه به وجود آمده به مرور زمان تنگ می شود و به این ترتیب دندان ها را جابه جا می کند. در دستگاه ارتودنسی دیمون نیروی اعمال شده کمتر از براکت معمولی است.
ارتودنسی نامرئی

استفاده از براکت دیمون چه مزایایی دارد؟

 • ظاهر زیباتر:
براکت های دیمون به دلیل کوچکتر بودن ظاهر بهتری نسبت به براکت های معمولی دارد.
 • زمان درمان کوتاه تر:
در برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که استفاده از براکت ارتودنسی دیمون دوره درمان را تا چند ماه کوتاه تر می کند.
 • مراجعه کمتر به متخصص ارتودنسی:
استفاده از براکت دیمون به دلیل تنظیمات خاص دستگاه نیاز کمتری به مراجعه به متخصص دارد.
 • فشار کمتر روی دندان ها:
اعمال فشار کمتر روی دندان ها باعث می شود که بیمار درد کمتری حس کند. بیمارانی که با ارتودنسی دیمون درمان می شوند، تجربه درد کمتری را نسبت به انواع دیگر ارتودنسی حس می کنند.
 • کاهش اصطکاک:
در ارتودنسی های معمول از حلقه های الاستیک استفاده می شود که باعث ایجاد اصطکاک می شوند. اصطکاک باعث فرسایش دندان و در نتیجه خراب شدن آن در طول زمان می شود. در ارتودنسی دیمون حلقه های الاستیک حذف شده و در نتیجه اصطکاک کمتری به دندان وارد می شود.
 • فضای کمتر برای تجمع باکتری ها:
به دلیل کوچکتر بودن براکت دیمون فضای کمتری برای رشد باکتری ها وجود دارد.
ناهماهنگی خط وسط دندان ها، مشکل رایج و ماندگاری می باشد که تمام متخصصان ارتودنسی با آن مواجه می شوند. عدم تقارن بافت استخوانی، بافت نرم و حفره های دندانی، ممکن است به تنهایی یا به صورت همزمان در بیمارانی که ناهماهنگی خط وسط دندان دارند، وجود داشته باشند. تشخیص صحیح علل این عارضه و نقش اجزای دهان در ناهماهنگی خط وسط، در تشخیص مناسب و برنامه ریزی صحیح برای درمان ارتودنسی بسیار ضروری است. یک درمان ارتودنسی موفق وابسته به یک تشخیص صحیح ناهنجاری است.
عدم هماهنگی خط وسط دندانها یا میدلاین میتواند در اثر مشکلات فکی – اسکلتی یا انحراف فک و یا در اثر مشکلات دندانی مثل در آوردن یکطرفه دندان شیری یا دائمی، شلوغی دندانها، فقدان یک یا چند دندان باشد. اگر عدم تطابق میدلاین به علت انحراف فک باشد و اگر بیمار قبل از بلوغ مراجعه کند، می توان با دستگاههای متحرک ارتودنسی به راحتی مشکل بیمار را درمان نمود. در صورتی که بیمار بعد از بلوغ مراجعه نماید و دارای مشکلات فکی – اسکلتی باشد نیاز به جراحی فک به همراه ارتودنسی خواهد داشت. بنابراین اولویت با درمان زود هنگام و با ارتودنسی بدون جراحی است. در صورتی که بیمار دارای مشکل دندانی باشد، نیاز به درمان ثابت خواهد داشت که می تواند در هر سنی با توجه به سالم بودن شرایط لثه ای بیمار انجام شود.
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.